pirms 15 gadiem
Ja ievēroji, tad es apzināti nerakstīju LASĪTĀJS, bet gan lietotājs. Kāpēc? Bibliotēkas jau sen vairs nepilda tikai grāmatas izdošanas/saņemšanas funkcijas. Bibliotēkas tagad ir arī informācijas punkti. Ko tas nozīmē? Tas, ka uz bibliotēku vari aiziet un iegūtu jebkuru informāciju, kuru kā e- neta lietotājs ne vienmēr vari iegūt. Vai arī vari, bet tikai par bargu naudu. Bibliotēkas abonē daudz un dažādas datu bāzes un lietotājam tas pārsvarā izmaksā dažus santīmus vai vispār neko.
Lasītāju zālei nevajag nekādu jēgu, drīzāk jārunā par to vai kā lasītājs/lietotājs spēj novērtēt to īpašo gaisotni, kas valda tikai bibliotēkās?
:)
Kā Tev šķiet - kapēc es nesēžu siltā, mājīgā lasītavā Salnas ielā numur cik tur, bet mājā, pie datora un uzdodu šos jautājumus kādam citam, nevis bibliotekāram, kurš bija mana lielākā autoritāte līdz 12. gadu vecumam Juglas bibliotēkā - blakus kino Jugla - Die's vien zin, kas tur atrodas tagad. Tādi informācijas punkti ir gandrīz katrā mājā, tāpat, kā TV un nav jāiet uz klubu skatīties jaunākais kinožurnāls. Nezinu, vai pasts vēl piedāvā sūtīt telegrammas, bet informācijas punkti šķiet arhaisms.
Protams, ka katrā mājā, kur ir piekļuve internetam ir gūzma informācija. Bet vai protam paņemt vajadzīgo?
Piemērs: bibliotēkā ienāk nu tāds kārtīgs biznesmens, kuram jāslēdz darījums ar kādu amerikāņu firmu, par kuru viņš grib uzzināt tikai kādu nieku...kāda ir šis firmas maksātspēja, tirgus vērtība, negatīvās sasitības vai parādi u.t.t.Principā, it visu. Vai sēžot mājā pie datora atradīsiet?Kaut ko jau jā...to pašu ko var atrast ikviens....
Nu to es arī pirmo reizi uzzinu, ka varu bibliotekā piekļūt LURSOFT datu bāzei. Kaut gan, ja man savajadzēsies, zinu cilvēkus, kuri man visu šo informāciju sagādās. Es domāju, ka bibliotēkām jākļust virtuālākām, elektroniskām. http://www.e-biblioteka.lv/teksti/avots-nr-12-%2824%29/3580/#/64 šeku reku atradu vecā Avotā Antras Puriņas rakstu par bibliotēkām. Smieklīgi, kad drukāts teksts tiek ievietots bibliotēkā kā bilde. Bilde varētu būt neliels attēls, lai ilustrētu izskatu lapai.
Kaut kas ar LNB nav īsti kārtībā. Domāju, ka burlakromānus un periodiku varētu turēt katrā pagastā, lai cilvēki var izlasīt kādu ziņu arī tur, kur internets ir pārāk dārgs. Nesaprotu, kapēc nav elektroniskas enciklopēdijas latviešu valodā? Es novirzītu bibliotēkas darbiniekus tekstu pārrakstīšanai, Wikipēdijas aizpildīšanai un virtuālas bibliotēkas veidošanai. Būs kādreiz atkal jāaizstaigā līdz bibliotēkai, lai paskatītos, cik aizpildītas lasītāju zāles.
500
Pasaku Vecis, pirms 15 gadiem :
Kāda jēga no manis tajā lasītāju zālē? To nespēju saprast. Saprotu, ka lasītāju zāles bibliotekās tika ierīkotas, lai grāmatas būtu aizņemtas minimālu laiku. Savādāk es taču viņu varu lietot mājās pāris nedēļas un maksu par to neņem? Paskaidro, lūdzu!