Atbild: A.Balklavs. Jā, zvaigznes mirgošana un ātra krāsas maiņa notiek Zemes atmosfērā tās turbulences dēļ. Zvaigznes krāsa ir atkarīga no temperatūras (jo zemāka temperatūra, jo zvaigzne sarkanāka, un otrādi, jo temperatūra augstāka, jo zvaigzne baltāka un zilāka), taču ne šo krāsu un līdz ar to temperatūru pēc šādiem vizuāliem novērojumiem pietiekami precīzi noteikt nevar. Tam nolūkam nepieciešami speciāli novērojumi ar atbilstoši aprīkotiem teleskopiem. Detalizētāku informāciju par šo jautājumu var gūt I.Vilka grāmatā “Astronomija vidusskolai” (Rīga, apgāds Zvaigzne ABC, 1996, 248 lpp.), sadaļā 4.3. Zvaigžņu raksturlielumi (154.-157.lpp.).
http://www.liis.lv/astron/IE_version/Pavaicastro/atbildes5.htm
pirms 15 gadiem
"Spožas zvaigznes atmosfēras turbulences dēļ mirgo visās varavīksnes krāsās. Zvaigžņu mirgošanas intensitāte ir atkarīga no atmosfēras kustīguma, it īpaši tas attiecās uz zvaigznēm, kas atrodas tuvu pie horizonta, jo to gaismai ir jāiziet cauri biezākam atmosfēras slānim. Ja atmosfēra ir samērā mierīga, tad mainās tikai zvaigznes spožums. Ja atmosfērā intensīvi notiek siltā un aukstā gaisa maisīšanās, tad var novērot zvaigznes mirgošanu visās varavīksnes krāsās. Tas notiek tāpēc, ka zvaigznēm ir ļoti mazi leņķiskie izmēri. Līdzīgi kā prizma baltās gaismas tievu kūli dala spektrā, arī atmosfēra spektrā sadala zvaigznes gaismu."
http://www.pvg.edu.lv/skolenproj/fizika/vai_citplanetiesiir.htm
zvaigznes drebēšana un mirgošana - twinkling of a star.
Zvaigznes svārstības ap vidējo stāvokli pie debess sfēras un spožuma maiņa, kuru cēlonis ir turbulence Zemes atmosfērā. Zvaigznes drebēšana un mirgošana samazina teleskopa izšķirtspēju un līdz ar to teleskopa efektivitāti. Zvaigznes drebēšana un mirgošana ir mazāka vietās ar labu astroklimatu.
http://www.liis.lv/astron/Vardnica/Sadaljas/Vardnica_Z.htm
500
P.S. Nē, tās nav lidmašīnas.
— Guntis Vaivods, pirms 15 gadiem