pirms 14 gadiem
visu cieņu Tavai erudīcijai, bet šoreiz Aivi, esi nedaudz (krietni) iebraucis auzās;
par tēmu:
iztēlē kapitālisms varētu asociēties ar piramīdu sistēmu, bet matemātika, nav mans zirdziņš, kurnu lai to vēl pierādītu
par sab. sistēmām:
pasaules vēsture liecina, ka visas līdz šim zināmās sab. iekārtas, lai ar cik stabilas un varenas bijušas, ir sabrukušas
Mana hipotēze ir šāda - kapitālisms ir piramīdveida finansu sistēma, kurā darbojas tie paši noteikumi, kas Ponci shēmā. Bet tagad neliels brainstormings. Ponci shēma sabrūk, jo pienāk laiks, kad vairs nevar kontrolēt jauno investoru rašanos, bet kapitālismā atšķirība ir tā, ka tas darbojas valstiskā līmenī, tādā veidā ir iespēja regulēt būtiskus priekšnoteikumus (piemēram, demogrāfija, izglītība), lai rastos jauni piramīdas dalībnieki. Tas var turpināties bezgalīgi. Pat tad, ja būs sasniegts..
Neko nekomentēšu personām, kur viena sevi dēvē par Adolfu, bet otra par Hitleru, par jūsu politisko pārliecību un sociālistisko ievirzi nekādu šaubu nav, bet tas, ka sociālisms sabruka, jo nav dzīvotspējīgs nenozīmē, ka tāds ir arī kapitālisms vai citas iekārtas.
..maksimālais iedzīvotāju blīvums uz Zemes, tad šādā gadījumā palīdzēs kapitālistiskais progress, jaunas tehnoloģijas, citu planētu apgūšana u.tml.
Ar ko tad kapitālisms ir tik tuvs Ponci shēmai? Savu enerģiju iztēlojamies kā naudu, un algu kā atgūtās investīcijas + procentus. Savu algu mēs atkal investējam - pērkam ēdienu, izmantojam pakalpojumus un tā nopelnītā nauda pārvēršas enerģijā, lai mums būtu iespēja atkal aiziet uz darbu un nopelnīt algu...
Pakalpojumu cenas pieaug, notiek inflācija. Tas ir kaut kas līdzīgs kā 1994. gada MMM piramīda, kur katrā nākamajā dienā akcijas/biļetes cena ir lielāka, nekā iepriekšējā. Un kur rodas procenti? Tas ir pats būtiskākais! Procenti rodas tikai tad, ja ir jauni dalībnieki, investori, kuri atkal pērk pakalpojumus.Tāpēc bieži kapitālismā ekonomika "pārkarst" un iestājas krīze, jeb Ponci shēmas pārlādēšanās! Tas ir tikai breinstormings!
Aivi man nav nekādas politiskā pārliecības. Un iesauka Hitler - tā ir tikai sagadīšanās! Vecs stāsts.
Es nesaku, ka kāda iekārta ir labāka par citu. Es tikai gribu pierādīt vai apgāzt, ka kapitālisms ir piramīda!
Jums nav taisnība, Roland!Kapitālisms nav enerģija, kura tiek iztēlota kā nauda un alga kā atgūtās investīcijas + procenti. Klasiskais kapitālisms ir izsakāms pēc šādas formulas: cilvēka darbs=saņemtā peļņa, pie tam izaugsmes iespējas ir bezgalīgas,jo šī ir vienīgā sistēma, kurā pārtikušie pabaro arī tos, kam nav tik daudz prāta, lai radītu kaut ko savu, pateicoties kapitālismam ceļas dzīves līmenis visā valstī, cilvēkiem rodas darba vietas & ir alga iztikai. Izlasiet Atlas Shrugged by Ayn Rand.
Protams, ka šī sistēma nepieļauj parazitēšanu uz citu cilvēku rēķina. Tā nepabaro cilvēkus tikai tādēļ, ka viņi ir piedzimuši un eksistē un tādēļ, ka viņiem gribas ēst. Kapitālistiska sabiedrībā ir darbs un ir algas un visi tie, kas vēlas strādāt var to darīt un nopelnīt sev pietiekami komfortablus dzīves apstākļus un laimīgas vecumdienas.
Es tomēr saskatu šeit ļoti lielu līdzību.
Kapitālisms
1. Ieguldam savu darbu, enerģiju
2. Saņemam peļņu
2.b. Peļņu mēs nesaņemtu, ja nebūtu mūsu darba augļu pircēju
3. Tērējam naudu
Piramīda
1.Ieguldam savu naudu
2. Saņemam procentus jeb peļņu
2.b. Procentus mēs nesaņemtu, ja nebūtu akciju pircēju
3. Tērējam naudu
Atmetiet sociālistisko domāšanu un viss kļūs skaidrs. Kapitālismā neviens neražo pēc valsts pasūtījuma vajag vai nevajag, ir noieta tirgus vai nav. Kapitālismā uzņēmums pieder cilvēkiem - īpašniekiem, kuri seko tam, lai produkts, kuru viņi rada būtu pieprasīts, līdz ar to 2.b punkta kapitālismā vienkārši nav un līdz ar to arī pazūd jebkādas līdzības ar piramīdu. Savukārt par 3. punktu, jā, mēs tērējam naudu, bet atšķirībā no piramīdas, kurā daži cilvēki tērē nozagtu naudu, tad kapitālismā mēs
... tērējam savu nopelnīto un tas nav svarīgi vai nopelnītu ar prātu, radot industriju, kurā tiek nodarbināti simtiem brīvu cilvēku, kas arī nopelna sev iztiku vai arī strādājot kādā uzņēmumā kā darba ņēmējam.
Pie tam jāatcerās ir tas, ka kapitālismā nekādas kontroles nav, visu kontroli un korekcijas automātiski veic pats brīvais tirgus, regulējot cenas gan palielinoties un samazinoties pieprasījumam, gan ar jaunu konkurentu parādīšanos tirgū, utt.
Vēl te var pievilkt, ka citas sistēmas nav bijušas kopš cilvēks paņēma rokās akmeni. Kapitālisms, kā dzīsla ir visam cauri, lai kā arī to iekārtu nosauktu. Ja runā, ka visas sistēmas ir sabrukušas, tad šī nav sabrukusi no aizlaikiem un nez vai kāds te piedzīvos, ka sabruks... ;)
Aivi, pievērs uzmanību savam citātam:
"seko tam, lai produkts, kuru viņi rada būtu pieprasīts, līdz ar to 2.b punkta kapitālismā vienkārši nav un līdz ar to arī pazūd jebkādas līdzības ar piramīdu."
2.b. punktā es rakstu "Peļņu mēs nesaņemtu, ja nebūtu mūsu darba augļu pircēju", ar to apgalvojot, ka kapitālists neko nenopelnītu, ja nebūtu pieprasījuma. Tu saki, ka 2.b. punkta kapitālismā nav, bet pats ar saviem vārdiem apgalvo, ka uzņēmums seko, lai produkts ir pieprasīts. Kur ir te ir loģika?
Un Aivi, kas tas ir par kapitālismu un kurā valstī tāds ir, kur nav nekādas kontroles? Brīvais tirgus pastāv, bet tam klāt ir jauktā ekonomika, kurā cenšas brīvu uzņēmējdarbību savienot ar tautsaimniecības plānošanu.
500
Aivis Svirskis™, pirms 14 gadiem :
Pateicoties kapitālismam mēs tagad lietojam mobilos telefonus, tiek operētas sirdis, mēs izmantojam globālo tīmekli. Jebkurš progress ir iespējams tikai tad, ja tirgus ir brīvs un cilvēki ir brīvi pētīt, veidot, radīt un arī izmantot savu radīto produktu un inovāciju peļņu.