http://www.tm.gov.lv/lv/noderigi/varda_u_mainja.html
Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņa
Vārdu vai uzvārdu var mainīt, ja pastāv viens no šādiem svarīgiem iemesliem:
• vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
• persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
• persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
• persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
• persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
• personai mainīts dzimums;
• viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.
...
Vārda vai uzvārda maiņas iesniegumu iesniedz dzimtsarakstu nodaļā Latvijas Republikas pilsonis vai persona, kura nav Latvijas Republikas vai citas valsts pils
pirms 15 gadiem
500
Māris Raugulis, pirms 15 gadiem :
Vārda vai uzvārda maiņas iesniegumu iesniedz dzimtsarakstu nodaļā Latvijas Republikas pilsonis vai persona, kura nav Latvijas Republikas vai citas valsts pilsonis, bet kurai ir pastāvīga dzīves vieta Latvijā un Iedzīvotāju reģistra piešķirts personas kods.
Ja iesniegumu par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu iesniedz nepilngadīga persona no 15 – 18 gadiem, tai nepieciešama vecāku vai aizbildņu piekrišana. Dzimtsarakstu nodaļa izskata maiņas iesniegumu un iesniegtos dokumentus, pieprasa nepieciešamos reģistru norakstus un vārda, uzvārda maiņas dokumentus un pieprasa no Sodu reģistra izrakstu par personas sodāmību.
Lēmumu vārda vai uzvārda maiņai dod Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departaments. Ar šo lēmumu iesniedzējam 30 dienu laikā jāgriežas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā, kur tam izsniedz jaunu pasi.
Iesniegumu par vārda vai uzvārda maiņu pieteicējs pievieno kvīti par valsts nodevu 50 latu apmērā (par katru atsevišķi) samaksu.