Atsūti e-pasta adresi un nosūtīšu pirmajā neatkarīgās Latvijas laikā izdotu Fr.Fogeļa grāmatu par vīna darīšanu. Tur var izlasīt visu nepieciešamo informāciju. Šī grāmata ,it kā,ieskanēta esot kaut kur piejama arī internetā, bet man neizdevās atrast.Vienīgi daži pārdod.
Tā kā šad un tad pats mājā no sava dārza āboliem , un ne tikai, taisu vīnu, tad esmu savācies šādu tādu informāciju ,kuru varētu uz e-pastu nosūtīt. Agrāk bija tāds vīndaru forums/mājas lapa www.kooperatīvs.lv, bet ,škiet ,ka beidzis pastāvēt.Biju tur regīstrējies dalībnieks.
pirms 8 gadiem
Ja runa par raugu,tad eksperimenta variantā izmēģināju ar parasto sauso raugu.Jo tika izdarīta dzīves lielākā kļūda,un aveņu ievārījums savārīts ar ievārījuma cukuru,kas galu galā sanāca nebaudāms pat man kā saldummīlim,kas saldumus nešķiro.Ārā gāzt bija žēl,tāpēc izdomāju ka neko jau nezaudēšu,ja arī nekas nesanāks.Bet nav ne vainas,garša ir ok,un rauga garšu nejūt.
Nu ,jā.Tam ievārijuma cukuram ir vēl kaut kas klāt ,kas pasargā ievārījumu no sarūgšanas un tā kā nedaudz sabiezina tā konsistenci. Laikam jau paļauties ka tādā "zaptē" parādīsies t.s. mežraugi būtu apšaubāmi.Tādēļ rauga pievienošana bija pareiza rīcība. Galvenais iemesls maizes rauga neizmantošanai varētu būt garša ,kas saglabātos vīnā, bet ja pieliek nedaudz un process aiziet, tad viss kārtībā :)
Kaut kur lasīju,ka tam ievārījuma cukuram nav dabīgo rauga baktēriju,tāpēc arī nerūgst.Tāpēc arī liku klāt to raugu,bet tikai nedaudz līdz sākās rūgšana,jo zaptūdens jau bija sagatavots,bet kā nerūgst tā nerūgst:D
500
Egils Dālmanis, pirms 8 gadiem :
Piemirsu piebilst, ka jāvaktē ,lai vīnam nenokrītās cukura līmenis, jo tad gan viegli var pāriet etiķī.
Tas ir svarīgi sākumā aktīvās rūgšanas laikā, kamēr alkohola līmenis ir zems.Tāpat ,kad straujā sākuma rūgšana ir beigusies, jānosūc vīns no biezumiem ,kas nosēdušies , lai vīns nekļutu rūgts.
Sākumā balonu var aizbāst ar vates vīkšķi, bet lēnās rūgšanas laikā jālieto gaisa aizsegi.
http://www.majasvins.lv/